Jdi na obsah Jdi na menu

Vimperští benjamínci na mezinárodním halovém turnaji obsadili druhé místo

2. 4. 2012

Poslední březnovou sobotu se vydali fotbalový vimperští benjamínci ročníku 2005 na svůj první mezinárodní turnaj, který pořádal ve svém tréninkovém centru "Na Složišti" v nafukovací hale tým SK Dynama České Budějovice s názvem "POŽI CUP".

Na tento mezinárodní turnaj si pořádající tým pozval šest týmů z Čech a dva týmy ze sousedního Rakouska. O kvalitě turnaje ukazuje i fakt, že pozvání na tento turnaj přijaly i týmy SK Slavia Praha, AC Sparta Praha, Bohemians Praha 1905. Dalšímy zúčastněnými týmy byl tým z Vimperka, Lokomotivy České Budějovice a samozřejmě domácí tým SK Dynama České Budějovice. Z Rakouska na turnaj dorazily dva týmy a to tým FC Pasching a Union Gampern. Systém turnaje byl nastaven velmi spravedlivě, kdy se utkal každý s každým, hrací doba byla stanovena na 1x15 minut.
      Před výkopem prvních zápasů se o slavnostní zahájení turnaje "POŽI CUP" postaral bývalý reprezentant České republiky a hráč SK Dynama České Budějovice a jeho současný předseda představenstva Karel Poborský, který neváhal a i v den svých narozenin přijel podpořit svojí přítomností mladé fotbalisty.
      Hráči Šumavanu Vimperk nastoupili ke svému prvnímu zápasu na turnaji proti prvnímu zahraničnímu účastníku a to týmu FC Pasching. Sami hráči i trenéři byli na tento zápas natěšeni a zvědavý, neboť šlo o jejich první zahraniční konfrontaci se zahraničním týmem. Od počátku šlo o velmi vyrovnaný zápas a hráči FC Paschingu dokazovali, že si s míčem také velmi dobře rozumějí. Postupem zápasu získával Šumavan Vimperk mírnou převahu, kterou zúročil v páté minutě zápasu vstřelením první branky zápasu Petr Benda. Po této vstřelené brance se snažili hráči Vimperka o vstřelení branky další, kdy ke vstřelení branky měl několikrát příležitost opět Petr Benda, ale i Jaroslav Uhlík, kteří však své šance neproměnili. Fanoušci vimperského týmu už pomalu slavili první vítězství na turnaji, když půl minuty před koncem utkání po hrubce v obranné činnosti ze strany Petra Bendy vstřelil soupeř vyrovnávací branku a tak se soupeři rozešli s nerozhodným výsledkem 1:1.
      Ve druhém utkání čekala na vimperský tým jeho "černá můra" a to tým SK Slavia Praha. Zápasy s tímto týmem jsou vždy v první polovině zápasů velmi vyrovnané, ale vždy ke konci zápasu Slavia brankově vimperským uteče a raduje se z vítězství. A tak tomu bylo bohužel i v tomto případě. Prvních devět minut zápasu bylo vyrovnaný, ikdyž přeci jenom Slavia Praha měla mírnou převahu, ale k nějaké nebezpečné akci se nedostala. Vimperští hráli zodpovědně ze zadu, kdy obranu velmi dobře dirigoval Jan Paletář s Dominikem Perglerem. V desáté minutě však přišel rohový kop Slavie Praha, kdy její hráč kop míč před branku, kde se odrazil od zad nešťastného Martina Willmanna za záda brankaře Vimperk. O půl minuty později další slávistický hráč napřáhl těsně za polovinou hřiště a nechytatelnou střelou pod břevno vimperské branky zvýšil náskok Slavie na dvě branky. Vimperské to však nepoložilo a bojovali dál, za což jim bylo ve 12 minutě odměnou snížení skóre o jednu branku, když se trefil Jarda Uhlík. Vimperští se ještě snažili zdramatizovat vývoj utkání a vyrovnat, ale soupeř znovu prokázal své vysoké kvality a minutu před koncem rozhodl o svém vítězství třetí vstřelenou brankou. Zápas tedy skončil výhrou Slavie Praha v poměru 3:1.
      Ve třetím zápase se vimperští utkali s týmem Lokomotivy České Budějovice, se kterým se potkával při svém účinkování v "Zimní lize" na SKP České Budějovice, kdy tým Lokomotivy nedokázal vimperské porazit. Ale každý zápas je jiný a soupeř vstoupil do zápasu aktivněji a bojovněji a to se jim vyplatilo, neboť od páté minuty šel do vedení. Vimperský tým do té doby nehrál svoji obvyklou hru, jakoby si hráči mysleli, že vítězství jim spadne do klína samo, aniž by museli bojovat a že když soupeře několikrát porazili, tak je porazí i teď. Vstřelená branka je však probudila a vimperští pomalu začali vyrovnávat hru. V osmé minutě pak dokázali vyrovnat Jardou Uhlíkem, ale v jejich hře přesto chyběla kombinace, která tento tým zdobí. Nakonec se soupeři rozešli s nerozhodným výsledkem 1:1 a vimperští trenéři začali přemýšlet jak hráče namotivovat k lepším výkonům, neboť po třetím kole turnaje byl vimperský tým na 6 místě.
      Ve čtvrtém zápase se Šumavan Vimperk utkal s dalším pražským klubem a to s týmem AC Sparta Praha. I s tímto týmem dokáží vimperští benjamínci držet krok a hrát s nimi velmi vyrovnané zápasy, ale na rozdíl od Slavie, dokázali vimperští Spartu několikrát porazit. A toto se vimperským podařilo u tuto sobotu, když po celý zápas byli aktivnější a měli i několik brankových příležitostí, které však nedokázali proměnit. Ve 13 minutě zahrával Petr Benda přímý kop po jednou z faulů sparťanského hráče a nádherně se trefil a rozhodl tak o vítězství Šumavanu nad Spartou Praha.
      Po Spartě Praha na vimperské čekal tým Dynama České Budějovice. Tento tým má co vracet vimperským fotbalistům, když je vimperští několikrát dokázali na různých turnajích porazit a tak je odsunout za sebe v celkovém pořadí. I proto se čekal velký nápor budějovických fotbalistů, což také v první fázi zápasu bylo. Vimperští však tlak soupeře přečkal a potom udeřil ve 4 minutě Petrem Bendou, který zavěsil za budějovického gólmana a tak rozhodl o vítězství Vimperského týmu v poměru 1:0, neboť hráči Dynama nedokázali najít recept na precizně pracující obranu Vimperka a dobře chytajícího brankaře Dvořáka.
      V předposledním zápase se utkali vimperští s "klokany" z Boheminas Praha 1905, kteří ještě na turnaji neuhráli jediný bod. Od počátku zápasu byli vimperští benjamínci lepším týmem, což v  šesté minutě potvrdil vstřelenou brankou Jarda Uhlík. O dvě minuty se ještě trefil Jan Paletář a vimperský tým si pak zkušeně pohlídal konec zápasu a mohl se radovat z dalšího vítězství.
      Před posledním zápasem bylo jasno. Pokud Šumavan vyhraje skončí na turnaji druhý, pokud remizuje skončí třetí a pokud prohraje skončí až pátý. Tak vyrovnané byly týmy od druhého do pátého místa. A proti vimperským se postavil druhý zahraniční účastník a to tým Union Gampern. I hráči tohoto týmu dokazovali po celý turnaj, že to s míčem umějí a před posledním zápasem okupovali čtvrté místo, tedy těsně za Vimperským týmem, který byl před posledním zápasem na bronzové příčce. A vimperským se zápas povedl a konečně zahráli podle představ svého trenéra. Do šesté minuty šlo o velmi vyrovnaný souboj, ale pak se opět k přímému kopu postavil Petr Benda a svojí šanci proměnil. O minutu později se prosadil Jarda Uhlík, který využil nepozornosti brankaře a navýšil náskok o dvě branky. A když v 11 minutě stál Jarda Uhlík na konci pěkné kombinační akce celé čtyřky a rozjásal vimperské fanoušky potřetí, bylo rozhodnuto o vítězi utkání. A po ukončení utkání ze strany rozhodčího tak mohla propuknout obrovská radost v táboře vimperského týmu, který se i byť po nepříliš vydařeném úvodu turnaje a nepřesvědčivé hře dokázal zmátořit a obsadit na velmi kvalitním turnaji krásné druhé místo za neporaženou Slavií Praha a před svým krajským soupeřem z Dynama České Budějovice. A jako nejlepším brankařem turnaje byl pak vyhlášen Vimperský Vítězslav Dvořák.